بیانیه جمعی از وکلای دادگستری در رابطه با صدور بخشنامه منع استخدام اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک

خبرگزاری هرانا – چندی پیش سازمان بهزیستی کشور با صدور بخشنامه ای استخدام پرسنل از اقلیت های دینی در مهدهای کودک را ممنوع اعلام کرد. اعتراضات گسترده در پی صدور این بخشنامه منجر به اصلاح بخش هایی از آن شد. جمعی از وکلای دادگستری در محکومیت رویه تبعیض آمیز علیه اقلیت های دینی بیانیه ای امضا کردند، این بیانیه به همت کمپین کحما که یک پویش حمایت از حقوق مسیحیان است تهیه شده است. در این بیانیه به مصادیق متعدد تبعیض علیه اقلیت های دینی اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از وکلای دادگستری با صدور بیانیه‌ای به رویه تبعیض آمیز علیه اقلیت های دینی اعتراض کرده و اعلام کرده‌اند که ادامه این روند بیش از پیش به کاهش امنیت روانی اقلیت‌های دینی دامن خواهد زد.

در بخشی از این بیانیه می‌خوانیم: “ترس و نگرانی از محدودیت‌های روزافزون، محرومیت از تحصیل، عزل از سمت و شغل (عدم امنیت شغلی)، کاستن فرصت‌های برابر، کمرنگ ساختن حضور برخی اقشار در جامعه و سلب فرصت حضور فعال و موثر در جامعه، بازداشت و نقض سایر حقوق، امنیت روانی را سلب و زندگی را به کام اقلیت‌های دینی تلخ کرده و البته کارآمدی نهاد سیاسی را در تامین و حفظ امنیت نیز مخدوش کرده است”.

متن کامل این بیانیه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، عیناً در ادامه می‌آید:

“ملت شریف ایران

اندیشمندان و صلح طلبان جهان

با سلام

حسب ماده دوم از اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ٢٧ کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی و مقررات اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی مصوب ١٩٩٢ سازمان ملل متحد، تمامی انسانها باید با صرف نظر از رنگ، نژاد، زبان، مذهب و دین از تمامی مولفه‌ها و مصادیق حقوق مدنی و استخدامی کشور برخوردار باشند و هر نوع برتری انسانها بر اساس دین و مذهب و نژاد تبعیض محسوب و حسب مقررات و استانداردهای بین‌المللی محکوم است. منشور حقوق شهروندی و اصل نوزدهم قانون اساسی نیز چنین امری را توصیه و تاکید میکند.

بخشنامه‌ای که اخیرا در ارتباط با عدم استخدام اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک توسط سازمان بهزیستی ارائه شد، هرچند اصلاح شد اما این رویدادها و صدور بخشنامه‌های مشابه در هر مرتبه به اقلیت‌های دینی شوک وارد می‌کند و آرامش، آسایش و حس امنیت را از آنان می‌رباید.

دیدگاهتان را بنویسید